Cechy dobrych gogli narciarskich

W stroju narciarza każdy element odgrywa jakąś rolę. Nie można ich dzielić na lepsze i gorsze. Gogle narciarskie, mimo iż wyglądają najbardziej niepozornie, bo są po prostu najmniejsze spośród tych wszystkich elementów, też spełniają kilka kluczowych funkcji. Mają za zadanie chronić oczy i zapewniać osobie jeżdżącej pełną widoczność. Jak je zatem wybrać, by ich funkcjonalność nie pozostawia wiele do życzenia?

Jak wybrać odpowiednie gogle narciarskie do swoich potrzeb? 

Gogle składają się oczywiście ze szkieł. W zależności od ich kształtu możemy je podzielić na dwie grupy: szkła cylindryczne oraz szkła sferyczne. Czym się one różnią? W przypadku szkieł cylindrycznych gogle będą delikatnie zakrzywione i przy tym bardzo elastyczne. Ta nietypowa budowa umożliwia im samodzielne dopasowanie się do kształtu głowy narciarza. Mogłoby się wydawać, że jest to ich spora zaleta, ale jednak gogle wyposażone w szkła cylindryczne uchodzą za niego gorsze od tych zawierających szkła sferyczne. Te drugie gwarantują bowiem lepszą widoczność. A dla wielu narciarzy wyraźny obraz jest ważniejszy od dopasowania.

Gogle na narty a ich rozmiary

W przypadku tego typu akcesoriów sportowych oczywiste jest również to, że muszą być one dobrze dobrane pod względem rozmiaru. Gogle na narty nie mogą być ani za duże, ani za małe. Ogólnie rzecz biorąc producenci dzielą je na kilka podstawowych rozmiarów. No i tak gogle na narty ze znakiem „small” będą dobrym wyborem dla dzieci, nastolatków, młodzieży oraz niektórych kobiet o niższym wzroście. Średnim rozmiarem jest „medium”. To wariant bardzo uniwersalny, który pasuje niemalże wszystkim i z tego względu jest też najczęściej wybierany przez klientów. Na rynku występują także gogle o znacznie większych rozmiarach. Najlepiej po prostu samemu je przymierzyć. Trudno bowiem ocenić ich rozmiar na podstawie zdjęć z Internetu.

Warto jeszcze wspomnieć, że w przypadku gogli narciarskich nie ma podziału na produkty damskie i męskie. Niemalże gogle to modele „unisex”, czyli modele uniwersalne. Jeżeli producent dzieli je jednak na damskie i męskie, zazwyczaj nie ma to żadnego związku z ich rozmiarem, a wyłącznie z kolorem.